Pismo obrazkowe stało się w ostatnim czasie dość popularne. I chociaż towarzyszyło nam od dawna jako potoczne emotikonki tym razem mamy do czynienia z ulepszoną wersją jako emoji. Dla nowicjuszy kwestie ulepszenia dotyczą głównie sposobu wyświetlania emotek.

Wraz z wydaniem wersji WordPressa o numerze 4.2 standard kodowania znaków w bazie danych został zmieniony z UTF8 na UTF8MB4. Nie wchodząc w szczegóły tego zagadnienia zmiana ma być sporym ułatwieniem dla osób posługujących się językami japońskim, chińskim, wietnamskim i koreańskim. Kodowanie UTF8MB4 pozwoli na natywne przechowywanie w bazie znaków emoji dzięki czemu możemy wykorzystywać emoji nie tylko w treści podstron czy wpisów ale również w samym adresie URL. Jako przykład doskonale może posłużyć link do aktualnego wpisu: https://www.studiolokomotywa.pl/emoji-w-wordpress-👀/

Na dzień dzisiejszy wadą tego przedsięwzięcia jest to, że nie wszystkie przeglądarki obsługują emoji lub obsługują niepoprawnie.

W przypadkach gdzie serwer nie będzie mógł z różnych przyczyn zmienić kodowania bazy danych WordPress będzie konwertował kody emoji na HTMLowe odpowiedniki, które będzie można nadal używać. Występowały przypadki gdzie podczas przenoszenia strony z serwera 1 na serwer 2 baza danych MySQL nie zaimportowała bazy danych z kodowaniem UTF8MB4. Prostym doraźnym obejściem w tej sytuacji jest ręczna edycja pliku bazy danych i zamiana UTF8MB4 -> UTF8 i ponowny import.

W przypadku kanałów RSS i wiadomości mailowych wysyłanych przez WordPressa emoji nie będą obsługiwane a finalnie grafika wyświetlana będzie konwertowana “w locie”.

Klika przykładów emoji: 💔 💙 🎃 🎄 🎋 🎍 🎑 ⌚️ 📱 📲 💻 ⏰ ⏳

 

Wykorzystywanie emoji w META TITLE

Analizując jakiś czas temu wejścia na podstrony zauważyłem, że Google bardzo ładnie pokazuje emoji (emot ikony). Poniżej screen bieżącego wpisu.

Całość prezentuje się bardzo ciekawie i wyróżnia się spośród innych wyników naturalnych.

emoji emotki w google meta title

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *