Co zrobić jeżeli przenosimy stronę/maile z serwera, do którego nie mamy klasycznego dostępu przez FTP lub cPanel a jedynie tylko poprzez SSH? Początkowo sam się zastanawiałem, gdyż rzadko obcuje z komendami linuxowymi, a przecież niećwiczony obszar regularnie zanika łącznie z podstawowymi komendami. Po małym treningu wszystko okazało się banalnie proste. Jeżeli przed przenoszeniem danych obcujemy na systemie Windows będzie potrzebny nam program putty, który wykorzystamy do połączenia z naszym kontem shellowym (SSH).

1. W pierwszej kolejności dodajemy domenę do serwera na, który przenosimy maile. W moim przypadku jest to serwer na Linuxpl.com.

 

1

2. Następnie tworzymy konta mailowe, które będziemy przenosić.

 

2

3. Logujemy się poprzez putty na serwer, z którego przenosimy dane.

 

3

4. Pakujemy dane np. w archiwum *.TAR i przenosimy je do public_html aby móc je później ściągnąć. Stąd komendą “ls” sprawdzam jakie katalogi widzę w aktualnym miejscu a komendą “cd” wchodzę w katalog, który spakuję w archiwum. Po zakończeniu archiwizowania maili (w tym przypadku katalogimap“) komendą “mv” przenoszę archiwum o nazwie “poczta.tar” do katalogu “public_html” aby w następnym kroku móc pobrać maile na nowy serwer.

 

4

5. Po zalogowaniu się na nasz nowy serwer w celu pobrania wcześniej przygotowanego archiwum wystarczy wpisać komendę “wget” oraz adres, pod którym znajduje się nasze archiwum. Po zakończeniu pobierania archiwum rozpakowujemy na nowym serwerze w katalogu “imap” nase archiwum komendą “tar -xvf poczta.tar

5

6. Po rozpakowaniu się plików naszych maili możemy usunąć pobrane archiwum komendą “rm poczta.tar” aby zwolnić miejsce na serwerze. Następnym i ostatnim krokiem będzie zmiana ustawień delegacji domeny, która teraz powinna wskazywać na nasz nowy serwer. W tym celu konieczne jest zalogowanie się do panelu naszej domeny i zaktualizowanie adresów DNS, które to otrzymaliśmy w punkcie 1.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *